Väliseinän rakentaminen kevytsoraharkoista

Kivestä rakennettu väliseinä on kosteus- ja paloturvallinen. Katso ammattilaisen ohjeet väliseinän muuraamiseen tältä sivulta.

Väliseinät valmiiksi nopeasti

Kevytsoraharkkoja voit käyttää sekä korjaus- että uudisrakennuskohteiden kosteiden ja kuivien tilojen kevyiden väliseinien rakentamiseen. Väliseinäharkot ovat ympäripontattuja, mittatarkkoja ja pinnaltaan tasaisia.

Kosteiden tilojen seinät, joiden pinnoitteeksi tulee maali, suositellaan tasoitettaviksi weber V+ hienotasoitteella ja laastikerrosten välissä weber tasoiteverkko 2,5 mm. Kuivien tilojen seinät suositellaan tasoitettaviksi weber LR+ pintatasoitteella. 

Kevyiden väliseinien asentamiseen voidaan käyttää myös kiviliimaa (esim. Tremco Illbruck PU-700), kun rakenteelle ei ole palonkestävyysvaatimuksia.

Ratkaisun edut:

  • Ohutsaumamuurattava
  • Kosteusturvallinen väliseinä
  • Tuotteiden hyvä saatavuus
  • Helpot sähkö- ja vesijohtoputkitukset
  • Vaivaton tasoittaa

Arvoisa asiakas

Leca®-harkkojen valmistus siirtyy 1.9.2023 Benders Suomi Oy:lle.

Saint-Gobain Finland / Weber jatkaa Leca®-harkkojen myyntiä toistaiseksi.

Harkkojen ja harkkotarvikkeiden tuotetiedot ja dokumentit löydät jatkossa osoitteesta: www.fi.weber

Please register your details first

Areas of interest